System ogrodnictwa modułowego CityPot

W dniu dzisiejszym miało miejsce otwarcie naszej pierwszej instalacji w Polsce nowego systemu ogrodnictwa modułowego CityPot, który jest doskonałym przykładem ogrodnictwa w miejscu pracy, odpowiadającym światowym trendom.

Technologia CityPot jest łatwa w budowie i w utrzymaniu. Nie ingeruje w płytę posadzki ani w strop. Nie wymaga żadnych zgód czy decyzji administracyjnych. Można traktować ją jako instalację stałą lub czasową. Jest łatwa w demontażu i w przenoszeniu. Jest idealnym rozwiązaniem na parking, place między budynkami, stropy dachów i garaży. Ciężar dostosowywany jest do wymogów konstrukcji budynku. W zależności od typu nasadzeń dla rabat bylinowych jest to 300 kg/m2 dla drzew 500-700 kg/m2. System Citypot oszczędza wodę. Wyposażony jest w mechanizm łapania i dystrybucji wody deszczowej. Specjalnie zaprojektowane profile zatrzymują opady atmosferyczne, aby potem powoli przekazywać ją roślinom.

– Dzięki naszemu rozwiązaniu możemy bez ograniczeń budować żywy krajobraz w mieście – podkreśla Dariusz Malinowski. – Likwidujemy wszelkie bariery i dajemy praktycznie nieograniczone możliwości aranżowania ogrodów miejskich, pod względem kompozycji, koloru i kształtu. Rozwiązanie zapewnia idealne warunki wzrostu kwiatów, warzyw i ziół, stając się idealnym rozwiązaniem dla miejskich farmerów, i przyczyniając się do zwiększania bioróżnorodności w mieście – staje się domem dla owadów i ptaków – dodaje Dariusz Malinowski, właściciel MalinowskiDesign.

CityPot daje szansę i możliwość tworzenia szeregu odmiennych i kreatywnych przestrzeni miejskich: od kieszonkowych parków miejskich, po ogrody na dachu czy farmy miejskie pełne kwiatów, warzyw i ziół.

CityPot to jedyny tego typu kompletny system. Zapewnia idealne warunki do wzrostu roślin w warunkach miejskich, dzięki czemu otrzymujemy stabilny ekosystem. Kluczem jest odpowiednia kompozycja roślin oraz specjalne podłoże, ponieważ od nich się wszystko zaczyna. Wyselekcjonowaliśmy ponad 20 gatunków roślin, dostosowanych do warunków miejskich, m.in. miododajne kwitnące byliny jak jeżówka, jasieniec, krwawnica, krwawnik, powój, rudbekia, kocimiętka, żeniszek, bodziszek, zawilec, werbena oraz rośliny cebulowe jak narcyz, szachownica, czosnek, lilia. Drzewa kwitnące i owocujące przyciągające ptaki – tak bardzo lubiane owoce przez jemiołuszkę, czarny bez, budleja zwana tez motylim krzewem i lilaki.

Zespół ekspertów i projektantów zapewnia pełną obsługę od doboru roślin (pod kątem m.in.: stopnia nasłonecznienia, osłonięcia od wiatru, temperatury, naturalnej flory i fauny, charakteru inwestycji, przeznaczenia). Możliwość spersonalizowania systemu tworzy z niego rozwiązanie uniwersalne, które jest ograniczone jedynie kreatywnością projektanta i inwestora.

Autorka zdjęć: Monika Replin

Więcej o projekcie CityPot