Projekt Gorylarium – po 34 latach goryle wrócą do wrocławskiego zoo 

Projekt Gorylarium – po 34 latach goryle wrócą do wrocławskiego zoo 

Współczesne ZOO  to przede wszystkim dom dla zwierząt, a dla odwiedzających – podróż w nowe, egzotyczne światy. Aby jednak możliwość obcowania z naturą nie odbywała się kosztem zwierząt, musimy im  najpierw zapewnić warunki najbardziej zbliżone do ich rodzimego środowiska życia. Niekiedy stanowi to ogromne wyzwanie! Mieliśmy przyjemność pracować nad taka koncepcją.

Ogród zoologiczny we Wrocławiu posiada najbogatszą kolekcję zwierząt w kraju i jedną z bogatszych kolekcji gadów i płazów w Europie. Mieszka w nim obecnie około 12 000 osobników reprezentujących ponad 1 100 gatunków. Zajmuje piąte miejsce na mapie najchętniej odwiedzanych zoo w Europie ( dzienny rekord wejść to 28 300 osób!), a jego powierzchnia to ponad 33 ha. Po 34 latach nieobecności goryli , zdecydowano, że ponownie dołączą do mieszkańców wrocławskiego zoo. Wyzwaniem było jednak zaprojektowanie odpowiedniej przestrzeni dla nich.

Naszym zadaniem było stworzenie obiektu wtapiającego się w krajobraz tropikalnego habitatu zwierząt, które mają tu zamieszkać. Na powierzchni 2,5 ha oprócz 20 goryli, zamieszkać miały także mangaby rudoczelne, sitatungi, antylopy bongo, koczkodany, kusimanse oraz ptaki (np. Afropavo congensis, Corythaeola cristata, Cinnyricinclus leucogaster, Treron calvus) ryby (np. Cichlidae, Citharinida), gady i płazy (np. Python regius, Holaspis guentheri, Leptopelis vermiculatus). Chcieliśmy aby odwiedzjący mogli widzieć szczęśliwe zwierzęta, bawiące się i biegające po wolnych przestrzeniach.

Dlatego też, projekt zakładał stworzenie zwierzętom przestrzeni możliwie jak najbardziej zbliżonej do ich naturalnych habitatów, bagien i trzęsawisk, bai, nizinnego lasu tropikalnego, nadbrzeżnego lasu tropikalnego czy górskiego lasu tropikalnego. Do tego wykorzystaliśmy  naturalne  ukształtowanie terenu oraz uwzględniliśmy ponad 5000 m2 budynek utrzymujący całorocznie klimat umiarkowany.

Musieliśmy pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach, kompatybilnych dla gatunków eksponowanych na danym wybiegu, które nie tylko mają podzielić obszar na trzy wybiegi zewnętrzne, ale także być bezpieczną barierą pomiędzy wybiegami a ścieżką zwiedzania, przy jednoczesnym założeniu, że mają być one jak najbardziej naturalne i nie ingerujące w krajobraz. Ponad to, należało przewidzieć obecność 1500 osób jednocześnie wewnątrz budynku wraz z 12 członkami obsługi oraz realizować koncepcje zgodnie z założonym budżetem… I udało się!

W 2018 roku konsorcjum MALINOWSKI DESIGN URBAN & LANDSCAPE/ R’HOUSE wygrało międzynarodowy konkurs na projekt Gorylarium we wrocławskim zoo. Projekt nie został jeszcze zrealizowany, jednak liczymy na to, że po niespokojnym czasie pandemii będziemy mieli okazję przejść się po ścieżkach ogrodu zoologicznego we Wrocławiu, obserwując życie zwierząt w krajobrazie tropikalnego habitatu.