Olivia Garden wyróżniona prestiżową nagrodą 2022 European Property Awards

Olivia Garden, jedyny w Polsce egzotyczny ogród znajdujący się w centrum biznesowym został wyróżniony prestiżową nagrodą 2022 European Property Awards, w kategorii Architektura krajobrazu . Nagrodzeni zostali wspólnie: pracownia Malinowski Design Urban & Landscape, która jest autorem projektu oraz Olivia Centre – inwestor i operator ogrodu.

W konkursie, którego historia sięga 1993 roku biorą udział najlepsze projekty zrealizowane w całej Europie. Co roku swoje zgłoszenia składa kilka tysięcy inwestorów z całego świata, a zwycięskie projekty wyłaniane są przez jury składające się z ekspertów rynku nieruchomości, architektów, dziennikarzy i doradców inwestycyjnych. Projekty konkurują w czterech kategoriach: inwestycja, architektura, projekt wnętrz oraz rynek nieruchomości, w którym nagradzane są osiągnięcia liderów branży.

Olivia Garden to starannie zaprojektowana przestrzeń o powierzchni blisko 800 m kw., wypełniona tysiącami tropikalnych roślin, reprezentujących ponad 150 różnych gatunków roślin z tak egzotycznych krajów jak Indonezja, Australia, Nowa Gwinea, Madagaskar, Malezja, Borneo, Kostaryka, Wenezuela, czy tropikalne lasy Amazonii. Oprócz licznych roślin sięgających 2-3 metrów wysokości, w ogrodzie zasadzonych zostało ponad 30 dużych drzew, z których największe sięgają aż 11 metrów nad ziemię.

Olivia Garden jest efektem nowatorskiego myślenia o charakterze miejsca pracy, w którym bliskość natury pozytywnie wpływa na samopoczucie i efektywność pracy. Projekt powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rezydentów centrum biznesowego oraz z myślą o mieszkańcach Trójmiasta, dla których jest to kolejna atrakcja i propozycja spędzenia czasu wolnego. Olivia Garden została podzielona na 4 strefy, aby oferować przestrzeń dla różnych aktywności. W cieniu wkomponowanej w rozległą antresolę czarnej oliwki Bucida Buceras znajduje się bar w stylu Tiki, serwujący świeże koktajle i lekkie dania kuchni orientalnej. Ogród doskonale sprawdza się jako przestrzeń do organizacji spotkań towarzyskich i biznesowych, samodzielnej pracy i odpoczynku oraz organizacji wykładów, warsztatów czy koncertów, gdyż znajduje się w nim amfiteatr, schowane wśród gęstej roślinności stoliki oraz komfortowe miejsca relaksu.

Niezmiernie jest mi miło, że praca, którą wykonaliśmy wspólnie, cieszy się takim ogromnym sukcesem, co potwierdza kolejna nagroda – tym razem od European Property Awards. Pokazuje to też że jakich rozwiązań oczekują użytkownicy. Ci, którzy już odwiedzili nasz ogród wiedzą, że to jest niezwykła „dżungla” – gdzie można zbierać dosłownie owoce naszej pracy takie jak papaję, granat czy kakao, aby potem przygotować je w barze Fresh Tiki.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy brali udział w projekcie, za ich pasję i determinację a OBC za to, że uwierzyło w nasz pomysł i odwagę na jego realizację – mówi Dariusz Malinowski, prezes Malinowski Design Urban and Landscape .

Celem Olivia Garden jest zapewnienie nowego sposobu spędzania czasu pracy i relaksu w bezpośrednim połączeniu z naturą, niezależnie od pory roku i warunków pogodowych. Przeszklona bryła została przygotowana z charakterystycznie pochyłym dachem, nawiązującym do architektury szczytu budynku Olivia Star, u podstaw którego się znajduje, oraz historyczną bryłą Hali Olivii sąsiadującą z budynkami. Za projekt aranżacji wnętrza odpowiada pracownia Malinowski Design Urban & Landscape, a za realizację odpowiedzialna była pracownia Design Anatomy. Prace nad końcową koncepcją trwały wiele miesięcy i angażowały nie tylko architektów i botaników, ale także interdyscyplinarny zespół specjalistów, konsultujący rozwiązania z rezydentami Olivii Centre.

Po miesiącach funkcjonowania Olivia Garden stała się już projektem dojrzałym, a rośliny przeszły już pełną aklimatyzację, wobec czego bujnie się rozrastają i… owocują, tworząc wyjątkowe wrażenie na wszystkich gościach, którzy mogą spróbować słodkich i soczystych papai.mówi Bogusław Wieczorek, pełnomocnik Olivia Centre.Bardzo ważne jest to, że tę przestrzeń doceniają nasi rezydenci, którzy na co dzień z niej korzystają jako miejsca oferującego wytchnienie, odprężenie, ale i przestrzeń pozwalającą na koncentrację i pobudzającą kreatywność. Jest to absolutnie unikalny projekt, który doceniają również liczni mieszkańcy Trójmiasta i turyści. To dla nas szczególnie istotne, gdyż chcemy, aby każdy czuł się w Olivii jak u siebie. Z tego powodu od lat rozwijamy funkcje, które są adresowane do szerokiego grona odbiorców, i które przyciągają gości przez cały dzień, 7 dni w tygodniu.

Szczególną popularnością cieszy się taras widokowy, który znajduje się na 32. piętrze Olivii Star, prestiżowe restauracje na 33. piętrze czy centrum konferencyjno – eventowe na 34. piętrze. Warto przypomnieć, że przestrzenie te zostały już wyróżnione w konkursie European Property Awards w 2020 roku, a wcześniej zdobyły nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego jako wydarzenie roku.

Olivia Garden – zdjęcia do pobrania