Olivia Garden: pierwszy egzotyczny ekosystem dla przestrzeni biurowych w Polsce

W maju 2021 r. otwarto pierwszą w Polsce inwestycję biurową, wykorzystującą koncept Nature Connect. Odtworzony przez pracownię Malinowski Design tropikalny ekosystem wypełnił wnętrze specjalnie zbudowanego pawilonu w sercu gdańskiego kompleksu biurowego Olivia Business Centre.

Nature Connect to autorska koncepcja naszego studia projektowego, która daleko wybiega poza spotykane dotychczas formy aranżacji wnętrz wykorzystujące żywą roślinność. Olivia Garden to rewolucyjny projekt łączący dziką naturę z miejską energią. Wiele funkcji użytkowych biurowca zostało wkomponowane w ogród, który tworzy jedną z głównych domen całego kompleksu. Przy jego realizacji zastosowano innowacyjną technologię kontroli klimatu ogrodu pod dachem, która pozwala utrzymać bliski naturalnemu, ekosystem egzotycznego ogrodu, nawet w warunkach bez dostępu do światła dziennego. Inne rozwiązania, takie jak zielone ściany, aranżacje zieleni biur lub rośliny doniczkowe na biurkach i w przestrzeniach wspólnych – bazują zazwyczaj na kilku prostych gatunkach roślin, zdolnych przetrwać w pomieszczeniach, za to w Olivia Garden, na powierzchni blisko 800 m kw. mamy tysiące roślin reprezentowanych przez ponad 150 gatunków pochodzących z czterech kontynentów. Ogród jest sercem kompleksu biurowego Olivia Business Centre o powierzchni ponad 200 000 m kw., w którym pracuje prawie 12 tysięcy osób. Budynek znajduje się w biznesowej dzielnicy Trójmiasta i jest jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów na Pomorzu.

To co wyróżnia ten projekt od innych to bezkompromisowe podejście, aby stworzyć odpowiedni klimat dla ludzi w przestrzeni naturalnego egzotycznego ogrodu. Powstała hybryda Nature Connect (człowiek-natura-technologia-budynek): przestrzeń do pracy i relaksu z ogrodem całorocznym. Aby to osiągnąć, stworzyliśmy innowacyjną na skalę europejską technologię sterowania klimatem. Taki odpowiednik „automatycznej pogody”, dzięki któremu możemy kontrolować temperaturę, wilgotność, nasłonecznienie i wymianę powietrza niezależnie od zmieniających się zewnętrznych warunków klimatycznych, zapewnić dobrostan roślinom oraz komfort użytkownikom ogrodu. Jest to jedyne takie miejsce, gdzie człowiek może poczuć się jak w egzotycznym krajobrazie i w dodatku nie odczuwa dyskomfortu, jaki często towarzyszy podczas przebywania w tropikach.

Żywy, bogaty ekosystem lasu deszczowego został tu odtworzony z niezwykłą pieczołowitością, aby jak najpełniej zadbać o kontakt człowieka z naturą. W projekcie użyto wyłącznie elementów występujących w przyrodzie. Ogród zdobią rośliny pochodzące m.in. z Indonezji, Australii, Nowej Gwinei, Madagaskaru, Wenezueli czy tropikalnych lasów Amazonii. Wśród nich m.in. czarna oliwka o wysokości 10m, paproć drzewiasta, drzewo kakaowca czy mango indyjskie. Tworzą one cztery strefy dla użytkowników ogrodu: dialogu, relaksu, coworkingu, food&drink. Pomiędzy nimi powstała antresola, ścieżki i rampy.

Formuła Nature Connect stanowi otwarty projekt, za każdym razem precyzyjnie dostosowywany do oczekiwań inwestora i możliwości budynku. Każda tego typu instalacja cechuje się własną dynamiką, a stworzony ekosystem, choć pod kontrolą, faktycznie żyje – nie jest wyłącznie statyczną ścianą roślinną czy aranżacją w donicach.

Więcej o projekcie Olivia Garden