SYSTEM OGRODNICTWA MODUŁOWEGO CITYPOT

System ogrodnictwa modułowego CityPot jest doskonałym przykładem ogrodu w miejscu pracy.

Czas poświęcony na przebywanie w ogrodzie to zupełnie nowy wymiar pracy zespołowej w organizacji. Ogrodnictwo zachęca do wykonywania obowiązków związanych z pracą tworząc więź pomiędzy pracownikami.


To nowe podejście do postrzegania pracownika jako członka zespołu w firmie. Ogród to doskonała przestrzeń do wzmacniania kreatywnego myślenia, dzielenia się pomysłami, miejsce do wymiany doświadczeń, ale także skutecznego łagodzenia napięć między ludźmi i radzenia sobie ze stresem.

Praca w ogrodzie wyrabia w nas nowe nawyki. Odrywa od „technologicznych uzależniaczy”. Ogród trzeba nie tylko kochać, ale o niego dbać. W ogrodzie czujemy się jak twórcy i kreatorzy, gdyż odzwierciedla naszą wrażliwość i ukazuje wewnętrzne piękno. Zachęca nas do spotkania z samym sobą, z własnymi myślami, pozwala chociaż na chwilę uciec od wrzasku wszechobecnej technologii.

Jak często Ty lub Twoi pracownicy pracujecie ramię w ramię?

Prawdopodobnie niezbyt często, zwłaszcza teraz, kiedy rzadko spotykamy się w miejscu pracy. Co więcej, możesz uznać to raczej za kiepski pomysł.

Biorąc pod uwagę sukcesy takich firm jak Google, Timberland i PayPal, GM, Kraft Foods, Hyatt, Yahoo, Hewlett Packard a od teraz także Infosys Polska, Lexus, Medicover, które zmieniają swoje wypielęgnowane trawniki, betonowe parkingi czy dachy budynków w użytkowe ogrody dla pracowników, to może jednak warto zgłębić temat i dołączyć do rosnącego grona firm, które zdecydowały się działać i czerpać korzyści płynące z zakładania ogrodów firmowych.

Obecny sposób życia, a jednocześnie kurczące się zielone przestrzenie w miastach sprawiają, że nasz kontakt z naturą jest w coraz większym stopniu zachwiany. Wpływa to bezpośrednio na nasze samopoczucie, zdrowie psychiczne i fizyczne. Jesteśmy ciągle w pędzie, tak trudno nam się zatrzymać.

Nawet, gdy odpoczywamy to biegniemy, pokonujemy kolejne maratony – te dosłowne i te w przenośni.

Kto z nas umie się zatrzymać, spojrzeć na innych ludzi czy naturę bez próby oceny, po prostu ich zauważyć? Nie uciekniemy od natury. Jesteśmy jej częścią. Potrzebujemy jej do życia jak powietrza. Samo zachowanie wysokich standardów budynków już nie wystarcza, konieczny jest rozwój technologii sprzyjającej budowaniu stabilnych ekosystemów, w których człowiek i natura będą stanowić integralną całość.

Doskonałym przykładem takiego podejścia jest właśnie ogrodnictwo miejskie.

Jak poradzić sobie jednak z ograniczeniami spotykanymi w mieście tj. ograniczony dostęp do zdrowej gleby, czy też duże połacie skażonej lub jałowej ziemi?

Trzeba czerpać siłę z ograniczeń! Taka jest właśnie geneza stworzonego przez nas systemu ogrodnictwa modułowego CityPot. Nie należy walczyć z przestrzenią, ale ją adaptować! CityPot daje wolność w tworzeniu dowolnej kompozycji w dowolnym miejscu.

Zachęcamy naszych klientów do tego, by budowali wspólnie z nami ogrody, maksymalnie zbliżone do okolicznego biotopu. W ten sposób zyskują oni naturalistyczne piękno, a ekologicznie uprawiane, wśród kwitnących bylin i krzewów, zioła i warzywa zapewniają nie tylko zdrowy posiłek pracownikom, ale też dają przyjemność ze wspólnej pracy i czerpania z jej owoców.

Sam proces budowy ogrodu jest poprzedzony uczestnictwem w warsztacie, podczas którego przekazujemy rezydentom wiedzę na temat ogrodnictwa i pokazujemy korzyści, jakie z niego płyną. Wspierając ekosystem w ogrodzie wspieramy ekosystem w firmie.

Program „From Seed To Tree”

Ogród użytkowy w biurze to innowacyjny kierunek rozwoju każdej organizacji! Nie ma powodu, aby ograniczać się do pór roku, skoro można mieć kontakt z naturą przez 365 dni. Naszym miejskim ogrodnikom oferujemy program „From Seed To Tree” – siejemy rośliny zimą po to, aby wiosną cieszyć się dorodnymi sadzonkami, które następnie przenosimy do ogrodu, by latem czerpać z ich owoców.

System CityPot jest łatwy w budowie i w utrzymaniu. Nie ingeruje w płytę posadzki ani w strop. Nie wymaga żadnych zgód administracyjnych. Można traktować go jako instalację stałą lub czasową. Jest łatwy w demontażu i w przenoszeniu. Jest idealnym rozwiązaniem na miejsce parkingu, betonowego placu między budynkami, stropów dachów i garaży. Ciężar dostosowywany jest do wymogów konstrukcji budynku. W zależności od typu nasadzeń dla rabat bylinowych jest to 300 kg/m2 dla drzew 500-700 kg/m2. System Citypot oszczędza wodę. Jest wyposażony w mechanizm łapania i dystrybucji wody deszczowej. Specjalnie zaprojektowane profile zatrzymują opady atmosferyczne, aby potem powoli przekazywać ją roślinom.

Dzięki temu rozwiązaniu można bez ograniczeń budować żywy zielony krajobraz w mieście. Likwidujemy wszelkie bariery i dajemy praktycznie nieograniczone możliwości do aranżowania ogrodów miejskich, pod względem kompozycji, koloru i kształtu. Zapewnia idealne warunki wzrostu dla kwiatów, warzyw i ziół, stając się idealnym rozwiązaniem dla miejskich farmerów i przyczyniając się do zwiększania bioróżnorodności w mieście.

CityPot daje szansę i możliwości tworzenia szeregu odmiennych i kreatywnych przestrzeni miejskich: od kieszonkowych parków miejskich, po ogrody na dachu czy farmy miejskie pełne kwiatów, warzyw i ziół.

CityPot to jedyny tego typu kompletny system. Zapewnia idealne warunki do wzrostu roślin w warunkach miejskich, dzięki czemu otrzymujemy stabilny ekosystem. Kluczem jest odpowiednia kompozycja roślin oraz specjalne podłoże. Wyselekcjonowaliśmy ponad 20 gatunków roślin, dostosowanych do warunków miejskich, m.in. miododajne, kwitnące byliny jak jeżówka, jasieniec, krwawnica, krwawnik, powój, rudbekia, kocimiętka, żeniszek, bodziszek, zawilec, werbena oraz rośliny cebulowe jak narcyz, szachownica, czosnek, lilia. Drzewa kwitnące i owocujące jak głogi przyciągają ptaki – tak bardzo lubiane przez jemiołuszkę owoce: czarny bez, budleję zwaną też motylim krzewem i lilak.

Nasz zespół zapewnia pełną obsługę, zaczynając już od doboru roślin pod kątem m.in.: stopnia nasłonecznienia, osłonięcia od wiatru, temperatury, naturalnej flory i fauny, charakteru inwestycji, przeznaczenia.

Możliwość spersonalizowania systemu CityPot tworzy z niego rozwiązanie uniwersalne, które jest ograniczone jedynie kreatywnością projektanta i inwestora.

Autorką pokazanych zdjęć jest Monika Replin.